Our Teams

Hindu Council of Australia Teams

Directors

Board of Directors 2019

 

Name

 

Role

1Mr Prakash MehtaACTOverall Responsibility

New membership

2Mr Bhagwat Chauhan,NSWASIC/ATO compliance , Finance, External Audit, Constitution review

Event support in NSW

3Mr Surinder Jain,NSWInterfaith, SRE, Chaplaincy, Gargi Award, Liaison with Govt,

Website, News letter

4Mr Ashwin SharmaNSWHBF, Internal Audit,

Event support in NSW

5Mr. Sai PravastuNSWKarama Kitchen, Community Service/ Temple walk
6Mr Vijai Singhal ,NSWEcology, Liaise with member organisations , Constitution review
7Dr A Balasubramanium ,NSWLiaise with member organisations
8Mr Makarand BhagwatVICOverall Responsibility of VIC
9Mr Surendra PrasadQLDOverall Responsibility of QLD

 

 

Hindu Council Advisory board

HCA Advisory board

  1. Dr Bala Subramanian
  2. Prof Nihal Agar
  3. Kanti Jinna

National Team – 2019-20

SR No

Name

Position

1

Prakash MehtaPresident

2

Kanti JinnaVice President

3

Surinder JainVice President

4

Ashwani SharmaVice President

5

Bharathi RengarajanSecretary

6

Rajendra JalpotaTreasurer

7

Jay Raman NSW Representative

8

Chirag TrivediSA Representative

9

Makarand BhagwatVIC Representative

10

Santosh GuptaACT Representative

11

Damaji KoriaWA Representative

12

Rajeev Sharma NT Representative

 

Projects/ Subject Specialist

1

Himanshu PotaEducation coordination

2

Bharthi Renga Rajan Women Matters (IWD)

3

Medya Lela / Vani Shukla Yoga AND SRE Teachers

4

GrantsSanjeev Goyal

5

Dharmendra Modi & Surender Anne

 

– Social Media ( FB)

-Insta Gram

6

Sushil Arora, Sanket Mirajkar, Vijay MaharajWeb site update

7

Ashwani Jain, Sushil Arora IT Technical Support & (Special Projects) Office 365 Project

           

 

 

 

 

 

 

NSW Team

NSW TEAM

Sr No

Name

Position

1Mr G JayaramanPresident
2Mr Khimji bhaiV/President
3Mr Ashwani JainSecretary
4Mr Sanjeev GoyalJt Secretary /Grant
5Mr Birju BhattTreasurer
7Mrs Bharathi  Woman Matters
8Mr Bimal Joshi Community Temple Liaison
9Rajiv Bhandula Local Council liaison
10Suresh Vashisht/ Vikrant PahujaEvent management and Infra and Planning
9Renga Rajan Procurement and Sourcing
10Sagar Ragavendra Yoga
11Jayanthi Ramanan

Bhupi Chhabra

Hindu Chaplaincy

University Chaplin.

12Vincy Jain / Jay PandyaYouth
13Renu Wasal and Shipra Tiwani Media and Media Marketing
14Nitin Jay Raman / Anand Manickam Cultural Coodinators
15Shanmuga PriyanLogistics and Volunteers
   

Proposed Event Teams

Gargi Award

Bharathi Renga Rajan/ Ashwani Jain/ Surinder Jain

Holi Event – Mach 2020

Sanjeev Goyal and Vikrant Pahuja

Yoga Day – June 2020

Lead – Sagar Ragavendra

Deepavali Team 2020

Main Event teams

Main Coordinator TBC

Infra Team – Suresh and Vikrant

Stalls – Jai Deep and Varun Malhotra

Cultural – Nitin jayaraman and Anand Manickam

Sponsorships – Ashwani Jain and Ashawni Sharmaji

Finance (includes Ticketing) – Rajendra ji and Birju ji, Khimji and Taraji

Media and Marketing – Renu Wasal and Shipra Tiwani

Social Media – Dharmendra Modi

IT Solutions – Sushil Arora under guidance of Surinder Jain

Print media – Gayathri Nair

Sourcing – Jay Kumar Sadanand and Renga Rajan

Volunteering and Logistics – Shanmuga Priyan

Rouse Hill team

Lead – Vikrant Pahuja

Cherrybrook Team

Lead – Anand Manickam

Team – Birju, Anu Tandon

Strathfield Team

  • Akhil Verma / Rajeev Bhandula

Cenotaph committee

(functional under the Steering committee)

Ashwani Jain – Lead

Anand Manickam, Birju Bhatt, Anu Tandon and local volunteers

Australia Capital Territory (Canberra) Team

Prakash Mehta

Kanti Jinna

Santosh Gupta

South Australia Team – Adelaide

President : Snehal Thaker

Secretary: Vani Shukla

Public Relation Officer: Dr Viral Jani

Social media & Marketing: Sachin Chaudhary

Executive committee:

Chirag Trivedi,

Snehal Thaker,

Munish Sharda,

Naveen Chauhan,

Jagadish Lakhan

Victoria (Melbourne) Team

Makarand Bhagwat – Team Leader

Dhananjay Sambare – Liaison Coordinator

Abhijit Bhide – Liaison Coordinator

Vinutha Shankighatta – Volunteer Member

Shripad Kulkarni – Volunteer Member

Uma Vijay – Volunteer Member

Poonam Agarwal – Volunteer Member

Rakesh Auplish – Volunteer Member

Following are the team members of the WA – Perth chapter.

1 Damji Koria. -Coordinator
2 Ramesh Shah.
3 Shashi Limbachiya.
4 Keyur Kamdar.
5 Vijay Kumar.
6 Bijukumar Prabhakaran. .
7 Amool Bhargav.
8. Dr Sadhana Boss

Northern Territory (Darwin) Team

Dr Rajeev Sharma – Coordinator

Brijesh Dagar

Manoj Bhati

Sumesh Dhir

Rama Jayaraj

 

Share this web page on
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •