Our Teams

Hindu Council of Australia Teams

Directors

Prakash Mehta

Ashwani Sharma

Bhagwat Chauhan

Sai Paravastu

Surinder Kumar Jain

Tara Chand Sharma
 
Vijai Singhal
 
Prof Nihal Singh Agar, AM
 
Dr Bala Subrmanium
 
Makarand Bhagwat
 
Surendra Prasad
 

Hindu Council Advisory board
1. Dr Bala Subramanian, OAM
2. Prof Nihal Agar, OAM
3. Sanjeev Bhakri
4. Kanti Jinna, OAM

National Team – 2018-19

Team

1 Prakash Mehta – President
2 Kanti Jinna – Vice President
3 Surinder Jain – Vice President
4 Ashwani Sharma – Vice President
5 Bhatahi Rengarajan – Secretary
6 Rajendra Jalpota – Treasurer
7 Jay Raman – NSW Representative
8 Chirag Trivedi – SA Representative
9 Makarand Bhagwat – VIC Representative
10 Santosh Gupta – ACT Representative
11 Damaji Koria – WA Representative
12 Rajeev Sharma – NT Representative

National Support Team

1 Sai Parvastu Community Service/karma  Kitchen  / Temple walk
2 Himanshu Pota/Surinder Jain Education coordination
3 Bharthi Rengarajan            Women Matters
4 Medya Lila / Vani Shukla Yoga
5 Grants Sanjeev Goyal
6 Akhil Verma               Media
7 Surinder Jain Multi Faith

                                                                       

 

 

 

 

 

 

NSW Team

Sr No Name Position
1 Mr G Jayaraman President
2 Mr Khimji bhai V/President
3 Mr Ashwani Jain Secretary
4 Mr Sanjeev Goyal Jt Secretary
5   Treasurer
  Mrs Bharathi  Woman Matters
6 Bimal Joshi Community and Temple Liaison
7 Rajiv Bhandula Marketing and public relations
8 Suresh Vashisht Infra and Planning
9 Renga Rajan Procurement and Sourcing
10 Sagar Ragavendra Yoga
11 Jayanthi Raminan Hindu Chaplaincy
12 Vincy Jain Youth
13 Akhil verma Print Media , liaison with Media.
14 Dharmendra Modi Social Media
15 Anil Yadav/ Nitin Jayaraman Cultural

 State Support teams in NSW

  Team Lead Coordinators
1 SOCIALMEDIA & RELATED SURINDER JAIN DHARMENDRA MODI
2 WEB SITE AND NEWSLETTR SURINDER JAIN VIJAY MAHARAJ AND MADYA LILA
3 SPONSORSHIPS SAI PRAVATSU ALL DIRECTORS
4 PRINT MEDIA, LIAISON WITH MEDIA AKHIL VERMA  
5 WOMEN TEAM BHARATHI RENGARAJAN VANYA SIBAL, SHOBHA DESIKAN, ANITA SHARMA
6 YOUTH TEAM & HINDU PARLIAMENT VINCY JAIN  
7 CONSTITUTION & GOVERNANCE TARA CHAND SHARMA SANJEEV GOYAL
8 HINDU CHAPLANCY JAYANTHI JI SOMESH JI
9 GRANTS & FUNDING SANJEEV GOYAL ASHWANI JAIN
10 YOGA COMMITTEE SAGAR RAGHAVENDRA APPU VENUGOPAL
11 COMMUNITY & TEMPLE LIAISON BIMAL JOSHI

KHIMJI BHAI

MANISHI  DAVE &  DHARMENDRA
12 MARKETNG & PUBLIC RELATIONS RAJIV BHANDULA JAY SADANANDA, SAURAB PUNJABI
13 INFRA & PLANNING SURESH VASHISHT JAYDEEP, VIJAY HALAGALI
14 FINANCE & BUDGET COMMITTEE VIKRANT PAHUJA NIKHIL NIGAM
15 VOLUNTEERS LIAISON BOBBY DAVE SHIVALI PANDEY
16 PROCUREMENT & SOURCING RENGA RAJAN  
17 CULTURAL TEAM ANIL YADAV /NITIN JAYRAMAN ANAND MANICKAM,  SAPNA BHUTADA
18 University Chaplaincy BHUPINDER CHABRA  
19 SRE GOPINATH YAREEDA  

 

Australia Capital Territory (Canberra) Team

Prakash Mehta

Kanti Jinna

Santosh Gupta

South Australia Team – Adelaide

President : Snehal Thaker

Secretary: Vani Shukla

Public Relation Officer: Dr Viral Jani

Social media & Marketing: Sachin Chaudhary

Executive committee:

Chirag Trivedi,

Snehal Thaker,

Munish Sharda,

Naveen Chauhan,

Jagadish Lakhan

Victoria (Melbourne) Team

Makarand Bhagwat

Following are the team members of the WA – Perth chapter.

1 Damji Koria. -Coordinator
2 Ramesh Shah.
3 Shashi Limbachiya.
4 Keyur Kamdar.
5 Vijay Kumar.
6 Bijukumar Prabhakaran. .
7 Amool Bhargav.
8. Dr Sadhana Boss

Northern Territory (Darwin) Team

Dr Rajeev Sharma – Coordinator

Brijesh Dagar

Manoj Bhati

Sumesh Dhir

Rama Jayaraj

 

Share this web page on
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •